دیابت یک زندگی
دیابت, ویژه

جلوگیری از پیشرفت پیش دیابت

8
image_pdfimage_print

پیش دیابت به این معنی است که قند خون تان بالاست، اما نه آن قدر زیاد که بتوان آن را دیابت نوع دو نامید. برای درمان، مواد دارویی حاوی مخدر به اندازه ی کافی تضمین شده نیستند. مطالعاتی نشان داد که زمانی که پیش دیابت تشخیص داده شد، دارویی مثل متفورمین کمتر از یک شیوه ی زندگی صحیح موثر خواهد بود. بنابراین راه اصلی درمان این مشکل اصلاح شیوه زندگی خواهد بود. برای جلوگیری از پیشرفت پیش دیابت نگاهی به این چند گام بیاندازید.

مراقب وزن تان باشید

در اکثر موارد پیش دیابت به دنبال چاقی می آید. بنابراین به سادگی می توان با کاهش وزن اضافی از ابتلا به دیابت جلوگیری کرد. افراد مبتلا به پیش دیابت که بتوانند در طی شش ماه، 10 درصد از وزن بدن شان را کاهش دهند، در طی سه سال می توانند خطر ابتلا به دیابت را تا 85 درصد کاهش دهند.

سطح ویتامین د بدن تان را چک کنید

افراد مبتلا به پیش دیابت که سطح ویتامین د بدن شان کم است، نسبت به کسانی که از مکمل ویتامین دی استفاده می کنند، دو برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار دارند. در بسیاری از موارد دیده شده است کسانی که از این ویتامین استفاده کرده اند ، سطح قند خون شان به حالت عادی بازگشته است.

هیچ دوز خاصی از این ویتامین وجود ندارد، بنابراین همه باید سطح این ویتامین را در بدن شان چک کنند (با یک آزمایش خون ساده).

حواس تان به تیروئید نیز باشد

سطوح پایین هورمون تیروئید در بدن، حتی به مقدار اندک، می تواند خطر پیشروی پیش دیابت به سمت دیابت را افزایش دهد، زیرا هورمون تیروئید به سوخت و ساز بدن (متابولیسم) کمک می کند و اگر متابولیسم کند شود، می تواند به افزایش وزن و حساسیت به انسولین ختم شود.

فعال باشید

ورزش منظم کلید رفع دیابت است، زیرا می تواند با کاهش وزن و سطح انسولین به شما کمک کند. نگران نباشید، اگر نمی توانید فعالیت های شدید ورزشی انجام دهید، باید بدانید پیاده روی سریع می تواند موثرتر از دویدن آهسته، سطح قند خون را در افراد پیش دیابت بهبود بخشد.

به طبخ غذا و چربی های مصرفی اهمیت دهید

افراد چاقی که طی یک سال از غذاهای آب پز، بخار پز و یا خورشتی استفاده می کنند، نسبت به آن هایی که از غذاهای کبابی و سرخ شده استفاده می کنند، کاهش بیشتری از مقاومت به انسولین و وزن را نشان داده اند، زیرا غذاهای پخته شده با حرارت خشک در نهایت محصولات گلیکوزیله شده تولید می کنند که به مقاومت به انسولین و همچنین التهاب در سراسر بدن منجر می شود.

بسیاری از افراد مبتلا به پیش دیابت بدون آن که بدانند از آپنه ی خواب رنج می برند

از طرفی مصرف غذاهای حاوی چربی های غیراشباع مانند روغن های گیاهی، ماهی های چرب، دانه ها و آجیل ها  نیز ممکن است خطر ابتلا به پیش دیابت را کاهش دهد، به خصوص اگر جایگزین چربی های اشباع و کربوهیدرات ها شوند. مصرف مواد حاوی کربوهیدرات اشکالی ندارد، اما شما باید از مصرف نان سفید، ماکارونی سفید، کوکی ها و برنج سفید خودداری کنید که می تواند موجب پیشرفت پیش دیابت به سمت دیابت شوند.

مراقب آپنه ی خواب باشید

بسیاری از افراد مبتلا به پیش دیابت بدون آن که بدانند از آپنه ی خواب رنج می برند. استفاده از دستگاه CPAP  موقع خواب شب که فشار ثابت هوا را از طریق یک ماسک و لوله وارد بدن می کند و و راه های هوایی را باز می کند ، سطح قند خون و خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد. اگر خروپف می کنید و یا با وجود هفت تا هشت ساعت خواب شب هنوز هم احساس می کنید خوب استراحت نکرده اید، با یک پزشک گفتگو کنید تا مراقبت های لازم را انجام دهد.

به طور مرتب تحت بررسی پزشک باشید

اگر مبتلا به پیش دیابت هستید، باید هر سال از نظر دیابت مورد بررسی قرار بگیرید. علاوه بر این، پزشک تان باید هر بار شما را از نظر بیماری های قلبی، فشار خون و کلسترول خون بالا چک کند.

در باره نویسنده / 

مدیروبسایت

مطالب مرتبط

تازه ترین مطالب

  • خونریزی شدید دوران قاعدگی یا منوراژی؛ علائم، علل ایجاد و درمان

    میزان طبیعی از دست دادن خون در یک قاعدگی طبیعی ۶۰ میلی لیتر می باشد از دست دادن خون بیش از  ۸۰ میلی لیتر در یک قاعدگی با طول مدت طبیعی و یا قاعدگی طولانی مدت(بیش از۷روز)به عنوان خونریزی بیش از حد و یا منوراژی شمرده می شود.

  • روشهای سالم افزایش وزن

    اکثر افراد به اشخاصی که می خواهند وزن اضافه کنند، غبطه می خورند چون تعداد افرادی که  دچار اضافه وزن هستند بیشتر بوده و برای این افراد پرهیزات غذایی بسیار دشوار می باشد.

  • تهوع و استفراغ بارداری و راههای درمان آن

    بروز تهوع خفیف تا شدید که گاهی با استفراغ همراه است،در سه ماهه اول بارداری غیرطبیعی نیست.تقریبا ۵۰%زنان در طی دوران بارداری این علائم را تجربه می کنند. تهوع ممکن است در هر زمانی از روز اتفاق بیفتد اما صبح ها شایع تر بوده و به همین علت عارضه صبح گاهی نامیده می شود