دیابت, ویژه

عوامل خطر دیابت نوع دو کدامند؟

12
image_pdfimage_print

عوامل خطر زیادی برای ابتلا به دیابت نوع دو وجود دارد. بعضی از این عوامل به سوابق خانوادگی و ژنتیکی برمی گردند و همیشه با ما هستند، اما برخی از این عوامل قابل پیشگیری و کنترل می باشند.

چاقی

اولین عامل خطر ابتلا به دیابت نوع دو، چاقی است. مرکز ملی آمار سلامت اعلام کرده است 30 درصد از بزرگسالان چاق هستند، یعنی 60 میلیون نفر. داشتن وزن زیاد یعنی خطر بالاتر در مقاومت انسولینی، زیرا چربی در توانایی بدن برای استفاده از انسولین دخالت می کند.

طبق آمار تعداد کودکان دچار اضافه وزن از سال 1980 سه برابر شده است. همچنین تعداد کودکانی که دیابت نوع دو در آنها تشخیص داده می شود نیز رو به افزایش می باشد.

روش زندگی یکجانشینی

سبک زندگی یکجانشینی و بی تحرک به سلامتی آسیب زده و عامل اصلی رشد چاقی و مشکلات مربوط به آن است. عدم فعالیت بدنی و اضافه وزن فرد را به سمت ابتلا به دیابت نوع دوم سوق می دهد.

بسیاری از خانم هایی که دیابت بارداری دارند، در سال های بعد به دیابت نوع دو مبتلا می شوند

سلول های عضلانی نسبت به سلول های چربی، گیرنده های انسولینی بیشتری دارند، بنابراین می توان با ورزش و تحرک بدنی، مقاومت انسولینی را کاهش داد. فعال بودن میزان قند خون را هم پایین می آورد، چون به انسولین کمک می کند تا عملکرد موثرتری داشته باشد.

عادات نادرست تغذیه ای

90 درصد افرادی که دیابت نوع دوم در آنها تشخیص داده شده، اضافه وزن دارند. تغذیه ناسالم از عوامل اصلی بروز چاقی است. مصرف چربی زیاد، فیبر ناکافی و کربوهیدرات های بسیار ساده همه و همه منجر به دیابت می شود. تغذیه درست می تواند دیابت نوع دو را درمان و یا از بروز آن پیشگیری نماید.

سوابق خانوادگی و زمینه ی ژنتیکی

آنهایی که در میان اعضای خانواده شان افراد مبتلا به دیابت نوع دوم دارند، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند. اما با این وجود، کسی که زمینه ی ژنتیکی دیابت را دارد لزوما به آن دچار نمی شود. سبک زندگی سالم، نقش مهمی در تعیین این موضوع دارد که چه کسی دچار دیابت نوع دو خواهد شد و چه کسی نه.

افزایش سن

این یک حقیقت تلخ، اما درست است. با بالا رفتن سن، خطر ابتلا به دیابت نوع دوم هم بیشتر می شود. حتی اگر فرد سالخورده لاغر باشد، باز هم مستعد این بیماری است. دانشمندان اینطور تئوری پردازی کرده اند که با افزایش سن، دیگر انسولین به کارآمدی سال های گذشته نیست. همچنین با بالا رفتن سن سلول ها، آنها مقاومت بیشتری نسبت به انسولین پیدا می کنند.

فشار خون و کلسترول بالا

این دو عامل بد، از عوامل خطر واقعا قابل توجه در بسیاری از بیماری ها و مشکلات هستند که شامل دیابت نوع دو نیز می شود. این دو نه تنها به رگ های قلب آسیب می زنند، بلکه دو جزء کلیدی در سندرم متابولیک هستند. داشتن سندرم متابولیک، احتمال بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت را افزایش می دهد.

سابقه ی دیابت بارداری

دیابت بارداری تقریبا 4 درصد زنان باردار را مبتلا می کند. این نوع دیابت زمانی شروع می شود که هورمون های جفت، در مادر مقاومت انسولینی ایجاد کنند. بسیاری از خانم هایی که دیابت بارداری دارند، در سال های بعد مبتلا به دیابت نوع دو می شوند. البته بچه های شان هم طی سال های بعد زندگی شان در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

در باره نویسنده / 

مدیروبسایت

مطالب مرتبط

تازه ترین مطالب

  • خونریزی شدید دوران قاعدگی یا منوراژی؛ علائم، علل ایجاد و درمان

    میزان طبیعی از دست دادن خون در یک قاعدگی طبیعی ۶۰ میلی لیتر می باشد از دست دادن خون بیش از  ۸۰ میلی لیتر در یک قاعدگی با طول مدت طبیعی و یا قاعدگی طولانی مدت(بیش از۷روز)به عنوان خونریزی بیش از حد و یا منوراژی شمرده می شود.

  • روشهای سالم افزایش وزن

    اکثر افراد به اشخاصی که می خواهند وزن اضافه کنند، غبطه می خورند چون تعداد افرادی که  دچار اضافه وزن هستند بیشتر بوده و برای این افراد پرهیزات غذایی بسیار دشوار می باشد.

  • تهوع و استفراغ بارداری و راههای درمان آن

    بروز تهوع خفیف تا شدید که گاهی با استفراغ همراه است،در سه ماهه اول بارداری غیرطبیعی نیست.تقریبا ۵۰%زنان در طی دوران بارداری این علائم را تجربه می کنند. تهوع ممکن است در هر زمانی از روز اتفاق بیفتد اما صبح ها شایع تر بوده و به همین علت عارضه صبح گاهی نامیده می شود