دیابت, ویژه

۱۰ راه مقابله با عوارض دیابت

5
image_pdfimage_print

دیابت یکی از پرعارضه ترین بیماری های جهان است. بر حسب آمارهای جهانی در سرتاسر جهان حدود ۳۴۶ میلیون نفر از این بیماری رنج می برند و هر ۱۰ ثانیه دو نفر به دیابت مبتلا می شوند.  

بر طبق این آمارها نیز در هر ۸ ثانیه یک نفر بر اثر این بیماری از دنیا می رود و سالانه حدود یک میلیون قطع عضو به خاطر دیابت اتفاق می افتد. آمار نگران کننده این است که حدود ۵۰ درصد افرادی که به دیابت مبتلا هستند از بیماری خود بی اطلاع اند. بر طبق آمارهایی که مسئولین بهداشتی کشور ارائه کرده اند حدود ۴ تا ۵ میلیون ایرانی به بیماری دیابت مبتلا هستند و آمار قطع عضو ناشی از این بیماری در کشور ما بالاست. در نتیجه این بیماری نیاز به اطلاع رسانی درست برای پیشگیری و مقابله با عوارض آن دارد. در قسمت اول و دوم این مطلب توصیه هایی ضروری برای مقابله با عوارض و بیماری های ناشی از دیابت را عنوان می کنیم. لطفا با ما همراه باشید.

عوارض مربوط به بیماری دیابت به دو نوع تقسیم می شوند:
اول عوارض میکروواسکولار (آسیب رگ های خونی کوچک) که روی شبکیه چشم، کلیه ها و اعصاب تاثیر می گذارد و به طور مستقیم به میزان قند خون بستگی دارد.
دوم عوارض ماکروواسکولار (تخریب رگ های خونی بزرگ)  که باعث بروز مشکلاتی مانند سکته مغزی، سکته قلبی یا آرتریت می شود. این عوارض مربوط به قند خون و عوامل دیگری می شود.
آنچه برای بیماران مبتلا به دیابت اهمیت دارد، افزایش آگاهی و مراقبت های خاص در مورد بیماری شان است. این بیماران نیز می توانند سالیان سال و بدون درگیر شدن با عوارض این بیماری زندگی کنند.
بنابراین در گام اول باید آگاه باشند و به سلامتی خود اهمیت ویژه ای بدهند. در ادامه ی مطلب توصیه هایی را برای مقابله با عوارض دیابت عنوان می کنیم.

 

بیماری خود را کنترل کنید
اولین قدم برای مقابله با هر نوع عارضه ناشی از دیابت، کنترل بیماری است. در واقع لازم است که هر بیمار دیابتی به خوبی قند خون خود را کنترل کند.
علاوه بر کنترل قند خون روزانه که باید توسط خود بیمار انجام شود، لازم است که هر سه تا چهار ماه یکبار، میزان هموگلوبین گلیکوزیله بیماران دیابتی توسط پزشک شان کنترل شود.
آزمایش هموگلوبین گلیکوزیله نوعی آزمایش خون برای اندازه گیری مقدار قندی است که در گلبول قرمز به هموگلوبین متصل شده است. این آزمایش از آزمایش ساده ی میزان قند خون مهمتر و معتبرتر است. چون با این شیوه در طولانی مدت میزان تجمع قند خون اندازه گیری می شود.
اگر میزان هموگلوبین گلیکوزیله کمتر از ۷ درصد بماند، خطر عوارض میکرو واسکولار حدودا به صفر می رسد.

به عقیده متخصصان، اضافه وزن و چاقی یکی از عوامل اصلی ابتلا به دیابت است

میزان فشار و چربی خون تان را کنترل کنید
قند و فشار خون دو فاکتور مهم هستند که برای پیشگیری از دچار شدن به عوارض ماکروواسکولار از اهمیت بالایی برخوردارند.
بیماران مبتلا به دیابت باید تلاش کنند که همیشه فشار خونشان کمتر از ۱۴ بر روی ۸٫۵ باشد.
میزان چربی بد خون یا همان LDL این افراد نیز باید پایین و زیر ۱۳۰ میلیگرم در دسی لیتر باشد.
توجه داشته باشید که این میزان برای دیابتی ها سیگاری باید زیر ۱۰۰ میلیگرم در دسی لیتر و در صورت وجود سابقه ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، زیر ۷۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد.

 

سیگار را ترک کنید
دخانیات تاثیر مستقیمی روی دیابت ندارد. اما عاملی برای بروز اختلالات عروقی است.
خطر بروز عوارض ماکروواسکولار شدید در افراد دیابتی که سیگار می کشند، بیشتر است. این مسئله نیز به سکته مغزی، سکته قلبی و بروز آرتریت در اندام های تحتانی بدن منجر می شود.
متاسفانه بعد از ابتلا به دیابت نمی توان کاری کرد، اما ترک سیگار باعث حذف یکی از عوامل بروز عوارض آن محسوب می شود.

 

به فکر تغذیه ی سالم باشید
تغذیه در سلامت دیابتی ها نقش مهمی دارد. افراد دیابتی نمی توانند هر ماده غذایی را به راحتی و بدون تامل مصرف کنند. دیابتی ها مانند همه افراد جامعه باید تغذیه سالم و متنوعی داشته باشند.

به عقیده متخصصان، داشتن یک رژیم دیابتی ضروری به نظر نمی رسد. به این معنی که بیمار دیابتی می تواند همه چیز بخورد، اما به شیوه ی متعادل و کنترل شده.
تنها مسئله ای که این این افراد باید مد نظر داشته باشند مصرف  قندهای زودجذب است. لازم است که از مصرف زیاد و مرتب آنها بپرهیزند.

 

وزن خود را کنترل کنید
وزن همه ی افراد و بخصوص دیابتی ها باید متناسب باشد. البته توصیه نمی شود که بیماران دیابتی با هر قیمتی خود را لاغر کنند. فقط لازم است که حواس شان به کنترل وزن شان باشد.
این افراد در صورت داشتن اضافه وزن باید مصرف چربی ها (سوسیس کالباس، کره، پنیر و غیره) را محدود کنند.
به عقیده ی متخصصان، اضافه وزن و چاقی مفرط یکی از عوامل اصلی ابتلا به دیابت است و عدم کنترل آن، باعث بروز مشکلاتی در سلامتی می شود.

 

به طور مرتب ورزش کنید
افراد دیابتی باید به طور مرتب ورزش کنند و تحرک بدنی داشته باشد. لازم است که این افراد روزانه حدود نیم ساعت پیاده روی تند داشته باشند. البته بهتر است در خصوص نوع ورزش با پزشک شان مشورت کنند.
افراد مبتلا به دیابتی که می خواهند ورزش های سنگین انجام دهند و یا جزو ورزشکاران هستند، باید روش های کنترل افزایش قند خون خود را یاد بگیرند تا از بروز هیپوگلیسمی یا افت قند خون پیشگیری کنند.
توجه داشته باشید که ورزش از بروز بسیاری از بیماری های مزمن، بیماری های قلبی عروقی، اضافه وزن و چاقی مفرط پیشگیری می کند.
علاوه بر این ورزش کردن می تواند شما را از استرس نجات داده و شادابی را به زندگی تان هدیه دهد.

مراقبت از پاها در دیابتی ها از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع سلامت پاها همیشه یکی از دل مشغولی های اصلی بیماران دیابتی است. هر نوع آسیب یا جراحتی در پاها منجر به بروز عوارض جدی در بیماران دیابتی می شود.

حداقل سالی یکبار، سلامت عمومی تان توسط پزشک کنترل شود
برای مقابله با عوارض ناشی از بیماری دیابت، کنترل و بررسی پزشکی حداقل یکبار در سال الزامی است.
این کنترل ها و آزمایشات شامل کنترل وضعیت قلب، بررسی ته چشم برای کنترل وضعیت شبکیه چشم، کنترل وضعیت کلیه ها، بررسی عوارض عصبی، تست سلامت دندان ها و بررسی های مخصوص پاها توسط پزشک متخصص است.
این بررسی های منظم، روش مناسبی برای تشخیص زودهنگام عوارض بیماری است.
می توانید با انجمن دیابت در تماس باشید و از برنامه های آموزشی آنها استفاده کنید. حتما از پزشک تان بخواهید تا آزمایش های لازم را برایتان تجویز کند.

توجه داشته باشید که هورمون استرس باعث افزایش قند خون می شود که یکی از عوامل مهمی است که باید در مبتلایان به دیابت کنترل شود

واکسن ها را بزنید
شاید برخی از واکسن ها برای مردم عادی لازم و ضروری نباشد، اما تزریق واکسن ها و اهمیت دادن به آنها برای دیابتی ها از اهمیت بالایی برخوردار است. این کار باعث پیشگیری از برخی بیماری های عفونی شده و دیابتی ها را از عوارض آنها در امان نگه می دارد.
توجه داشته باشید که بیماری ها روی دیابتی ها تاثیر بیشتری می گذارند؛ به عنوان مثال گریپ یا آنفلوانزا می تواند مشکلاتی برای بیماران دیابتی ایجاد کند. به همین دلیل متخصصان توصیه می کنند این افراد حتی واکسن مربوط به آنفلوانزا را نیز تزریق کنند تا از عوارض و مشکلات بعدی آن پیشگیری شود.
اگر در خصوص تزریق واکسنی شک دارید، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

 

مراقب پاهایتان باشد
مراقبت از پاها در دیابتی ها از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع سلامت پاها همیشه یکی از دل مشغولی های اصلی بیماران دیابتی است. هر نوع آسیب یا جراحتی در پاها منجر به بروز عوارض جدی در بیماران دیابتی می شود. بنابراین مراقبت از پاها و کنترل هر نوع زخم، جراحت، میخچه و غیره در آنها مهم است.
البته مراقبت های سختگیرانه و روزانه برای همه افراد دیابتی ضروری به نظر نمی رسد. این مراقبت های روزانه بیشتر برای بیمارانی است که پیش از این از مشکل نوروپاتی دیابتی (آسیب به عصب ها) رنج برده اند. توجه داشته باشید که در این شرایط بیمار به دلیل آسیب اعصاب پا، دردی را احساس نمی کند. بنابراین پاها بدون اینکه فرد متوجه باشد، زخم شده و این زخم ها مشکل ساز می شوند.
بیمارانی که دچار آسیب ها عصبی نیستند، نیازی به نگرانی بیش از اندازه نسبت به پاهایشان ندارند.
به عقیده ی متخصصان نیازی به ترس و وحشت بیهوده نیست. مراقبت های روزمره و توجه به سلامت پاها کافیست. در صورت بروز هر نوع مشکل لازم است که با پزشک تان مشورت کنید.

 

استرس را از خودتان دور کنید
درست است که استرس باعث بروز دیابت نمی شود، اما اختلالات زیادی در سلامتی بیماران ایجاد می کند. توجه داشته باشید که هورمون استرس باعث افزایش قند خون می شود که یکی از عوامل مهمی است که باید در مبتلایان به دیابت کنترل شود.
مشکلات و اختلالات خواب نیز تاثیر نامطلوبی در کنترل قند خون دارد.
پزشکان محترم نیز باید توجه داشته باشند که از وضعیت سلامت روحی بیماران نیز سئوال کنند. سوال رایج «احوال شما؟» باید از غالب یک سوال ساده خارج شده و پزشک را در خصوص حالات روحی بیمار و میزان استرس و تنش های روانی او مطمئن سازد.
یادتان باشد که استرس را بی اهمیت تلقی نکنید. اگر با مشکلاتی مانند طلاق، بیکاری، از دست دادن عزیزان، شکستی در زندگی و غیره مواجه شده اید، پزشک تان را مطلع کنید تا به کمک وی از عوارض آنها دور بمانید.

در باره نویسنده / 

مدیروبسایت

مطالب مرتبط

تازه ترین مطالب

  • خونریزی شدید دوران قاعدگی یا منوراژی؛ علائم، علل ایجاد و درمان

    میزان طبیعی از دست دادن خون در یک قاعدگی طبیعی ۶۰ میلی لیتر می باشد از دست دادن خون بیش از  ۸۰ میلی لیتر در یک قاعدگی با طول مدت طبیعی و یا قاعدگی طولانی مدت(بیش از۷روز)به عنوان خونریزی بیش از حد و یا منوراژی شمرده می شود.

  • روشهای سالم افزایش وزن

    اکثر افراد به اشخاصی که می خواهند وزن اضافه کنند، غبطه می خورند چون تعداد افرادی که  دچار اضافه وزن هستند بیشتر بوده و برای این افراد پرهیزات غذایی بسیار دشوار می باشد.

  • تهوع و استفراغ بارداری و راههای درمان آن

    بروز تهوع خفیف تا شدید که گاهی با استفراغ همراه است،در سه ماهه اول بارداری غیرطبیعی نیست.تقریبا ۵۰%زنان در طی دوران بارداری این علائم را تجربه می کنند. تهوع ممکن است در هر زمانی از روز اتفاق بیفتد اما صبح ها شایع تر بوده و به همین علت عارضه صبح گاهی نامیده می شود