کودک خجالتی
کودک, ویژه

چگونه با کم رویی کودکان برخورد کنیم؟

5
image_pdfimage_print

حتما کودکانی را دیده‌اید که وقتی به آنها سلام می‌کنید خود را پشت والدین‌شان پنهان می‌کنند، کم حرفند و درخواست‌هایشان را نمی‌گویند.

آفتاب یزد نوشت: معمولا به این کودکان صفت خجالتی داده می‌شود. خوب است بدانید رفتار والدین تاثیر بسزایی روی شکل‌دهی رفتار کودکان دارد.با توجه به اهمیت موضوع  در مورد چگونگی رفتار والدین با اینگونه کودکان با عاطفه کیانی نژاد ، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی به گفتگو نشسته ایم که در ادامه می خوانید :

وی در ابتدا گفت : کودکان خجالتی همواره از معاشرت یا وضعیت هایی که امکان خجالت زده شدن در آن  وجود دارد ( مثلاً صحبت کردن در کلاس و جلوی بچه ها )می ترسند . آنها بیش از حد مراقب خودشان هستند و از خودشان خیلی ایراد می‌گیرند . افکار این کودکان پیوسته بر محور قضاوت های منفی دور می زند که گمان می کنند سایرین درباره آنها دارند این کودکان دوست دارند .

کیانی نژاد افزود : کودکان خجالتی دوست دارند که با سایرین ارتباط برقرار کنند اما به شدت می ترسند که خجالت زده شوند .این کودکان به این علت که در مهارت های اجتماعی ضعیف هستند در روابط به خوبی عمل نمی کنند و در نهایت خجالت زده شدن سرشان می آید .بهترین راه برای کمک به این کودکان آموزش مهارت های اجتماعی و روبرو شدن تدریجی با وضعیت های اجتماعی است .

این کارشناس ارشد روانشناسی بالینی درپایان توصیه کرد :

توصیه های زیر اغلب برای کودکان خجالتی و کمرو مفید واقع می شوند که عبارتند از :

۱-‌فرزندتان را تشویق کنید که دوستان جدیدش را به منزل دعوت کند یا اجازه دهید فرزندتان به خانه آن ها برود . به این ترتیب امکان بیشتری دارد که هم بازی های زنگ تفریح ، به دوستان صمیمی تبدیل شوند .

۲-‌خودتان می توانید سرمشق خوبی از یک فرد معاشرتی باشید . اگر معاشرت نکنید و برای دوستی ارزش قائل نباشید احتمال آنکه فرزندتان خلاف آن را یاد بگیرد کم است .

۳-‌پس از آن که فرزندتان توانست بدون ناراحتی زیاد با چند کودک ارتباط برقرار کند ، او را تشویق کنید که دست کم در یک فعالیت نمایشی ، گروهی و یا ورزشی شرکت کند .

در باره نویسنده / 

مدیروبسایت

مطالب مرتبط

تازه ترین مطالب

  • خونریزی شدید دوران قاعدگی یا منوراژی؛ علائم، علل ایجاد و درمان

    میزان طبیعی از دست دادن خون در یک قاعدگی طبیعی ۶۰ میلی لیتر می باشد از دست دادن خون بیش از  ۸۰ میلی لیتر در یک قاعدگی با طول مدت طبیعی و یا قاعدگی طولانی مدت(بیش از۷روز)به عنوان خونریزی بیش از حد و یا منوراژی شمرده می شود.

  • روشهای سالم افزایش وزن

    اکثر افراد به اشخاصی که می خواهند وزن اضافه کنند، غبطه می خورند چون تعداد افرادی که  دچار اضافه وزن هستند بیشتر بوده و برای این افراد پرهیزات غذایی بسیار دشوار می باشد.

  • تهوع و استفراغ بارداری و راههای درمان آن

    بروز تهوع خفیف تا شدید که گاهی با استفراغ همراه است،در سه ماهه اول بارداری غیرطبیعی نیست.تقریبا ۵۰%زنان در طی دوران بارداری این علائم را تجربه می کنند. تهوع ممکن است در هر زمانی از روز اتفاق بیفتد اما صبح ها شایع تر بوده و به همین علت عارضه صبح گاهی نامیده می شود