بارداری, زنان, ویژه

سونوگرافی های ضروری در بارداری، زیاده روی ممنوع!

382
image_pdfimage_print

شنیدن صدای قلب جنین برای نخستین‌بار، احساس واقعی پدر و مادرشدن را در زن و مرد ایجاد می‌کند؛ احساسی که سرشار از خوشحالی و در عین حال نگرانی است.


طی‌کردن دوران بارداری -به‌خصوص در بارداری اول-، همیشه با نگرانی بیشتری همراه است. پدر و مادر دائم سؤال دارند و تغییرات برایشان ناآشناست. به همین دلیل آنها برای انجام آزمایش‌های مکرر و سونوگرافی به مطب پزشکان می‌روند اما برای عده‌ای این سونوگرافی‌ها از میزان معمول خارج شده و به اصراری بیمارگونه تبدیل می‌شود.

تعداد سونوگرافی‌های ضروری

سونوگرافی، فرایندی است که از طریق امواج فوق‌العاده سریع صدا، تصاویری از بافت‌ها و ارگان‌های داخلی بدن انسان تولید شده و در نهایت پس از شکل‌گیری به مانیتور ارسال می‌شود تا قابل مشاهده باشد. دکتر صفیه عشوری‌مقدم، متخصص زنان و نازایی درباره تعداد سونوگرافی‌های ضروری در بارداری گفت:

نخستین سونوگرافی به محض اطلاع از بارداری، در حدود هفته هفتم یا هشتم بارداری، برای مشاهده قلب جنین و سن بارداری انجام می‌شود. این سونوگرافی بیشتر برای برطرف‌کردن نگرانی‌هایی است که مادر و پزشک از زنده‌بودن جنین و تعداد قل‌ها دارند.

سونوگرافی غربالگری NT حدود ۱۲‌هفتگی جنین انجام می‌شود که به همراه آزمایش خون غربالگری اول را تشکیل می‌دهد. در این سونوگرافی ضخامت لایه شفاف که پشت گردن جنین قرار دارد، اندازه گرفته می‌شود. اندازه این لایه با برخی بیماری‌ها مرتبط است.

براساس قوانین اسلامی، درصورتی که جنین دارای ناهنجاری باشد که منافات با حیات دارد و می‌تواند آزار‌دهنده برای خانواده باشد، فقط قبل از دمیده شدن روح، یعنی قبل از ۱۹ هفته مجاز هستیم اقدامات قانونی کسب مجوز سقط جنین را انجام دهیم. سونوگرافی سلامت جنین که به سونوی آنومالی معروف است باید در ۱۸ هفته و یک روز انجام شود. کنترل مجدد طول دهانه رحم نیز با این سونوگرافی برای جلوگیری از سقط و یا زایمان زودرس اندازه‌گیری می‌شود. بعد از این سونوگرافی عملا نیاز به سونوگرافی دیگر وجود ندارد تا حدود ۳۲تا ۳۴هفتگی که برای بررسی رشد جنین صورت می‌گیرد.

 سونو گرافی آنومالی و ضرورت انجام آن

در سونوگرافی آنومالی ، تک تک اعضای حیاتی جنین مثل قلب و مغز و کلیه و معده و …بررسی میشود تا طبیعی بودنشان تایید شود . در کل هر گونه ناهنجاری را در بدن جنین مشخص میکند. مثلا سوراخهای قلب، بطن های مغز و … را هم چک میکند.سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی آنومالی

سه ماهه دوم بارداری از هفته ۱۳ بارداری آغاز می شود و تا هفته ۲۸ ادامه می یابد. سونوگرافی آنومالی بین هفته های ۱۸ تا ۲۰بارداری انجام می شود. اسکن آنومالی یا اسکن سه ماهه دوم بارداری محل قرار گرفتن جنین، شکل و اندازه صورت و دست ها را نشان می دهد و شما می توانید جنین تان را بر روی مانیتور به خوبی مشاهده نمایید.

کاربردهای متعدد سونوگرافی در مامایی سبب تحول زیادی در مراقبت های بهداشتی از مادر و جنین و نیز مراقبت های دوران بارداریشده است. بسیاری از ناهنجاری هایی را که منجر به اختلال شکل بدن جنین می شوند، می توان در جنینی که در رحم به سر می برد، از طریق سونوگرافی تشخیص داد. از جمله این نقایص می توان به بزرگی سر جنین، عدم تشکیل مغز در جنین، شکاف های ستون فقرات و بیرون زدگی نخاع، ناهنجاری های گوارشی و اختلالات کلیوی در جنین اشاره نمود.

بسیاری از مادران در اواسط حاملگی، از سونوگرافی آنومالی می پرسند.این سونوگرافی نوعی غربالگری است که غربالگری آنومالی جنینی نامیده میشود و که به معنی جست وجو درباره مشکلات عمده در آناتومی کودک می باشد.
زنان، به‌خصوص کسانی که برای نخستین‌بار حاملگی را تجربه می‌کنند، نگرانی‌های زیادی دارند. برخی از آنها با کوچک‌ترین تغییری در حالشان راهی مطب‌های پزشکان می‌شوند. یکی از پزشکان زنان و نازایی که نمی‌خواست نامش ذکر شود، به همشهری گفت: ما از دست این زنان گرفتاریم. با دیدن کوچک‌ترین لک و خونریزی از پزشک سونوگرافی مجدد می‌خواهند، حتی اگر روز قبل سونوگرافی کرده باشند.
چنین درخواستی ناشی از یک ویژگی فرهنگی است که به‌نظر می‌رسد پزشکان می‌توانند در کاهش و تغییر آن اقداماتی انجام دهند. این متخصص زنان با قبول نقش پزشکان در تغییر روش‌ها گفت: پزشکان مؤثرند ولی همیشه اصرار پزشکان بر ضروری‌نبودن سونوگرافی‌های مکرر چاره‌ساز نیست. بارها پیش آمده که به اصرار مادر سونوگرافی انجام نشده یا موکول به نوبت‌های بعدی سونوگرافی چهارگانه شده که جنین به دلایل مختلف از دست رفته است. اما کار به شکایت و مراجعه مکرر به پزشکی قانونی کشیده شده است. خیلی از خانواده‌ها پزشکان را برای انجام سونوگرافی سه‌بعدی و چهاربعدی تحت فشار قرار می‌دهند. بهترینشان از همان اول می‌گویند که این سونوگرافی را برای عکس آلبوم فرزندشان می‌خواهند؛ برخی نیز با این استدلال که باید از هر مشکلی مطلع شوند، درخواست این نوع از سونوگرافی را می‌دهند.

دکتر عشوری مقدم نیز با اشاره به‌وجود اصرار والدین بر سونوگرافی مکرر گفت: برخی این سونوگرافی را برای نشان دادن به همسر و مادر شوهر و… انجام می‌دهند. دلنگرانی‌های پزشکان متخصص از شکایت‌های بیماران و اضطراب ناشی از بارداری در سنین بالا از عواملی است که تعداد دفعات بررسی جنین را افزایش دهیم.

سونوگرافی سه‌بعدی از واجبات نیست

در موارد خاص تعداد سونوگرافی‌ها افزایش می‌یابد اما تشخیص آن به‌نظر می‌رسد با پزشک است. دکتر عشوری در این‌باره گفت: به‌طور مثال، اگر برای فردی در ۲۴ تا ۲۸ هفتگی دیابت دوران بارداری تشخیص داده شد، ممکن است براساس شرح حال بیمار، ناچار ‌شویم که در ۳ماه آخر تا هفته‌ای دوبار سونوگرافی مخصوصی به نام بیوفیزیکال تجویز کنیم. همچنین اگر زن بارداری با کاهش مایع دور جنین مواجه شده باشد، یا بیماری که سابقه حاملگی خارج از رحم، حاملگی موی (اختلال در رشد جفت) داشته باشد، شاید مجبور شویم که سونو‌ها را تکرار کنیم. در این شرایط پیش از اینکه حاملگی به هفته‌های بیشتر برسد، سونوگرافی انجام می‌شود. ممکن است که در سونوگرافی‌های اصلی به‌وجود یک ناهنجاری‌ مشکوک شویم که نیاز بیشتری به سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی باشد. به‌صورت معمول سونوگرافی سه‌بعدی جزو واجبات کنترل بارداری نیست.

 

در باره نویسنده / 

مدیروبسایت

مطالب مرتبط

تازه ترین مطالب

  • خونریزی شدید دوران قاعدگی یا منوراژی؛ علائم، علل ایجاد و درمان

    میزان طبیعی از دست دادن خون در یک قاعدگی طبیعی ۶۰ میلی لیتر می باشد از دست دادن خون بیش از  ۸۰ میلی لیتر در یک قاعدگی با طول مدت طبیعی و یا قاعدگی طولانی مدت(بیش از۷روز)به عنوان خونریزی بیش از حد و یا منوراژی شمرده می شود.

  • روشهای سالم افزایش وزن

    اکثر افراد به اشخاصی که می خواهند وزن اضافه کنند، غبطه می خورند چون تعداد افرادی که  دچار اضافه وزن هستند بیشتر بوده و برای این افراد پرهیزات غذایی بسیار دشوار می باشد.

  • تهوع و استفراغ بارداری و راههای درمان آن

    بروز تهوع خفیف تا شدید که گاهی با استفراغ همراه است،در سه ماهه اول بارداری غیرطبیعی نیست.تقریبا ۵۰%زنان در طی دوران بارداری این علائم را تجربه می کنند. تهوع ممکن است در هر زمانی از روز اتفاق بیفتد اما صبح ها شایع تر بوده و به همین علت عارضه صبح گاهی نامیده می شود