بارداری, زنان, ویژه

از روابط جنسی در دوران بارداری نترسید

27
image_pdfimage_print

مسائل جنسی در دوران بارداری و مدیریت آنها، یکی از مهمترین دغدغه های زوجین است به طوری که به شدت بر روابط آنها تاثیر می گذارد.

این تاثیر به گونه ای است که گاه به دوری زوجین از یکدیگر منتهی می شود و همین امر باعث بروز انواعی از افسردگی ها در هنگام بارداری و پس از آن می شود.

این افسردگی ها هم در مرد و هم در زن رخ می دهد و به شدت، سلامت روانی و آرامش آنها را کاهش می دهد. در این خصوص، باورهای نادرست و رفتارهای غلطی وجود دارد.

با این حال، مهمترین مشکلی که در این باره در میان زوجین وجود دارد، ناآگاهی آنهاست. آگاه شدن زوجین و افزایش دانش آنها در خصوص بهداشت جنسی و مسایل آن در بارداری، اصلی ترین راه پیشگیری از دوری زوجین از یکدیگر و تامین سلامت روانی آنهاست.

بهداشت جنسی در بارداری

منظور از ارتباط جنسی، فقط نزدیکی نیست و این ارتباط می تواند روابط عاشقانه ای باشد که موجب ریلکس شدن عضلات بدن زن و آرامش او گردد. حتی این رابطه می تواند به شکل های دیگر باشد و بدون انجام نزدیکی، زن و مرد هردو لذت ببرند.

برخی خانم‌ها در حین بارداری، به خصوص سه ماهه اول و تا زمانی پس از زایمان، بر اثر تغییرات هورمونی و جسمانی ناشی از بارداری با کاهش میل جنسی روبرو می شوند.

از نظر روحی، نگرانی راجع به حاملگی و بچه و احساس این که اندام، از فرم عادی خارج شده می تواند از میزان تمایلات جنسی خانم بکاهد.

از نظر جسمی، در سه ماهه اوّل، تهوع و استفراغ و خستگی و در سه ماهه آخر، افزایش وزن، تغییر شکل شکم، حساسیت پستان‌ها، افزایش ترشحات رحمی و عفونت های قارچی، همه می توانند میل جنسی خانم را کاهش دهند.

البته از نظر علمی، به علت افزایش میزان هورمون‌های جنسی و جریان خون لگنی، قاعدتاً تمایل جنسی زن باردار بیشتر می شود. برخلاف نگرانی خانم‌ها از اندام جدیدشان، بسیاری از آقایان از شکل جدید بدن خانم‌شان راضی هستند، مقاربت را نوعی نزد یکتر شدن به شرایط جدید همسرشان می دانند و معمولاً آقایان ملاحظه شرایط خانمشان را می کنند.

بعضی از زنان از ارگاسم در دوران بارداری می‌ترسند چرا که تصور می‌کنند انقباضاتی که در رحم، در حالت ارگاسم ایجاد می‌شود، منجر به نرسیدن اکسیژن به جنین می‌شود در حالی که انقباضی که در حین ارگاسم ایجاد می‌شود، بسیار گذراست و مشکلی برای جنین ایجاد نمی‌کند.

در یک حاملگی طبیعی و بدون خطر، نزدیکی نمی تواند باعث صدمه به جنین شود یا خطر سقط را ایجاد کند. جنین به خوبی توسط یک کیسه آب و ماهیچه‌های رحمی محافظت می شود. علاوه بر این، ترشح غلیظی در دهانه رحم وجود دارد و آن را می بندد و از انتقال عفونت به داخل رحم جلوگیری می‌کند. هر چند معمولاً به خانم هایی که سابقه سقط دارند، توصیه می شود که نزدیکی نداشته باشند. بنابراین، اگر احیاناً پس از نزدیکی، سقط صورت گیرد، پدر و مادر احتمالا خودشان را سرزنش می‌کنند ولی باید این را بدانند که در هر حال این سقط صورت می‌گرفت و ارتباطی به نزد یکی آنها نداشته ا‌ست.

در صورتی که خانمی سابقه زایمان زودرس دارد، توصیه می شود که در صورتی که نزد یکی انجام می‌شود، سعی کند به اوج لذت جنسی (ارگاسم) نرسد. چنین حالتی در زن باعث ایجاد انقباضات جزئی در رحم می شود. از آنجایی که مایع منی حاوی ماده ای به نام پروستاگلاندین می باشد و آن هم باعث تحر کی انقباضات رحمی می شود، توصیه می شود این مایع در واژن ریخته نشود (یا از کاندوم استفاده شود و یا همانند روش جلوگیری طبیعی، نزدیکی صورت گیرد (و به طور کلی، نزدیکی با ملایمت بیشتری همراه باشد. البته در کسانی که سابقه زایمان زودرس ندارند، این مسائل نقشی ندارند. با این حال، توصیه می‌شود در  دو ماه آخر، دقت بیشتری در این مسائل صورت گیرد.

خانم باردار باید مراقب علائم خطر مثل لکه بینی، درد مداوم و کم شدن حرکات جنین باشد و با پزشک متخصص زنان و یا کارشناس مامایی خود در خصوص روابط جنسی خود مشورت کند و مشاوره‌ای در این خصوص بگیرد. در واقع، یکی از مراقبت‌های دوره بارداری، مشاوره درباره رابطه جنسی است و مسئول بهداشتی باید در خصوص این رابطه از زن باردار سئوال کند که آیا در این زمینه مشکلی دارند یا نه.

اگر نزدیکی در حین بارداری برای زن مضر باشد و زوجین توسط متخصص از داشتن روابط جنسی منع شوند، نباید داشتن روابط عاشقانه فراموش شود چرا که ممکن است زن دچار افسردگی پس از زایمان شود و گمان کند مورد بی توجهی همسرش قرار گرفته است.

توجه داشته باشید که در شرایط زیر مقاربت ممنوع است:

سابقه تهدید به سقط، سابقه زایمان زودرس، جفت سر راهی )قرار گرفتن جفت در قسمت پا یین رحم)، دهانه رحم نارسا، دهانه رحم باز شده، کیسه آب باز شده، درد و انقباض، خونریزی رحمی، هنگامی که وضعیت راحتی نمی توانید پیدا کنید، وجود ضایعات هرپسی (مانند تبخال) روی دستگاه تناسلی زن و یا مرد، دردهای زیر دل، فشار خون بالا، خونریزی واژینال، سابقه زایمان‌های زیاد )بیش از ۵ بارداری)، ۴ هفته آخر بارداری، پارگی زودرس پرده‌های دور جنین، وجود بیماری‌های آمیزشی در همسر و یا شک به آن، چند قلو بودن حاملگی، آغاز پیش از موعد دردهای زایمانی، دیابت، حاملگی های پر خطر، درد به هنگام آمیزش جنسی.

بنابراین، اگر مطمئن نیستید که فعالیت جنسی در طی بارداری برای شما بی ضرر است، حتما با پزشک یا ماما تماس بگیرید و یا در ملاقات حضوری، موضوع را با او مطرح کنید.

به طور کلی، در حاملگی های بدون مشکل و طبیعی، مقاربت خطری ندارد و هیچ‌گونه مانعی برای نزدیکی کردن زوج ها نیست، مگر اینکه خانم احساس ناراحتی کند، مشکلی داشته باشد و یا به هر دلیل دیگری توسط پزشک و یا ماما از نزد یکی کردن منع شده باشد.

برقراری رابطه جنسی نه تنها آسیبی به همسر وارد نمی‌سازد بلکه به دلیل اینکه همسر در این دوره احتیاج بیشتری به توجه و حمایت از جانب شوهرش دارد، برقراری رابطه موجب آرامش وی می‌شود چرا که اگر مرد به لحاظ رعایت حال همسرش رابطه جنسی با وی را به طور کامل قطع کند، ممکن است در روحیه همسرش تاثیر بدی داشته باشد و او گمان کند به دلیل تغییرات اندام، لک‌های صورت، ورم و بزرگ شدن شکمش، جذابیت جنسی لازم را برای همسرش ندارد و از جانب شوهرش کنار گذاشته شده است.

با پیشرفت حاملگی، قاعدتاً، وضعیت عادی مقاربت برای زوجین مشکل‌تر می شود و علاوه بر این، با بزرگ شدن رحم و جنین، خوابیدن مادر به پشت برای جنین خطرناک می‌شود. بنابراین، توصیه می شود که نزدیکی به صورت خوابیدن به پهلو و یا زن بر روی مرد صورت گیرد. به طور کلی باید حالت زن و مرد به گونه‌ای باشد که اولا،ً فشاری به خانم وارد نشود و ثانیا،ً در حین نزدیکی، خانم احساس راحتی نماید و ثالثاً، هر گاه احساس ناراحتی کرد بتواند وضعیت را تغییر دهد.

در این دوره، مقاربت باید با ملایمت و آرامی انجام گیرد و از دخول عمقی جلوگیری شود.

به خاطر داشته باشید زنان در طی بارداری بیشتر در معرض عفونت، به ویژه عفونت‌های آمیزشی هستند. بنابراین، زوجین باید نکات بهداشتی را بیشتر رعایت کنند.

تعداد زیادی از خانم ها حس می کنند دیگر به عنوان یک زن برای همسر خود جذاب نیستند. بنابراین، برای برگرداندن میل جنسی همسرتان، مهمترین نکته این است که هرگز او را مجبور به برقراری ارتباط جنسی نکنید که نتیجه عکس دارد. در مقابل، ابراز محبت به شیوه‌های گوناگون می تواند او را به سوی شما جذب نماید.

توصیه می‌شود در هر رابطه جنسی، علاوه بر نوازش و معاشقه، به آرامی ماساژهایی در ناحیه کمر و سایر قسمت‌های بدن توسط شوهر داده شود و پس از ایجاد آمادگی لازم، نزدیکی انجام گیرد. مرد باید زمان و تعداد دفعات نزدیکی را تنظیم کند و متوجه باشد که نزدیکی عمقی نباشد تا زن دچار درد یا صدمه‌ای نشود.

همسران باید با هم در مورد نحوه نگاه داشتن تماس فیزیکی شان در حین بارداری صحبت کنند. اینکه چه کاری را بیشتر دوست دارند و چه کاری را کمتر. این صحبت باعث می شود که زوجین به مرور، شیوه خاص خودشان را شکل بدهند و از آن در طول زمان لذت ببرند.

در موارد و زمان‌هایی که زوجین نزد یکی ندارند می توانند از نظر فیزیکی با هم در تماس باشند. ماساژ دادن و نوازش کردن خانم ها در دوران بارداری به آرامش فکری و عضلانی شان کمک می کند. بنابراین، در نهایت فرزند شاداب تری هم خواهند داشت. این کار، همچنین، باعث می شود که زوج ها پس از تولد فرزندشان، زودتر به حالت طبیعی زندگی جنسی خود برگردند.

نکات مربوط به دوره های خاص

۱- سه ماهه اول بارداری: تهوع و استفراغ دوران بارداری از هفته ۶ بارداری آغاز می شود. در این دوران، روابط جنسی و یا حتی تصور آن نیز ممکن است موجب بروز حالت تهوع در زنان باردار شود. اغلب زنان حس می کنند بویایی شان تقویت شده و هر بویی به نظرشان تهوع‌آور می رسد. بروز حساسیت سینه ها، به ویژه در سه ماهه اول، در زنان شایع است و تحریکسینه ها در هنگام برانگیختگی جنسی می‌تواند دردناک باشد. بسیاری از خانم‌ها در طی سه ماهه اول بارداری از درد زیر دل، گرفتگی عضلانی و کمر درد پس از ارگاسم شکایت می کنند. بنابراین، در این دوره این موارد باید رعایت شود:

تحریک سینه‌ها باید متوقف شود. در صورت خستگی، زمان آمیزش باید کوتاه‌تر شود. به همسرتان اطمینان دهید که هنوز دوستش دارید. ماساژ کمر در این دوره علاوه بر مفید بودن، احساس خوشایندی را نیز برای زنان باردار فراهم می نماید. بنابراین می توانید محبت‌تان را با ماساژ دادن، در آغوش گرفتن و بوسیدن ابراز کنید.

۲- سه ماهه دوم بارداری: بافت‌های داخل و اطراف واژن در این دوره دچار احتقان )گرفتگی) می شوند که این پرخونی، ناشی از افزایش عروق خونی و خون‌رسانی در دوره بارداری است. در این دوره، بازگشت به حالت عادی پس از ارگاسم، نیازمند وقت بیشتری است و هیچ‌گاه، به صورت کامل انجام نمی‌شود. بنابراین، نوازش‌ها و معاشقه‌های پس از آمیزش باید طولانی‌تر باشد. این حالت، به همراه پرخونی لگن می تواند منجر به بروز کرامپ‌ها و کمردرد شود. دیس پارونی (درد در حین آمیزش عمیق) یکی از عوارض شایع این دوره است و می تواند ناشی از عفونت مجاری ادراری، عدم لغزندگی واژن یا فشرده شدن آلت روی دهانه رحم باشد. بنابراین، علل اولیه مانند عفونت ها یا نزدیکی عمیق باید شناسایی و برطرف شوند.

در طی سه ماهه دوم بارداری، بدن زن باردار ویژگی‌های حاملگی را بیشتر نشان می دهد و شکم نیز بزرگ‌تر می شود. بنابراین، قرار گرفتن در بعضی از وضعیت ها از جمله وضعیت رو در رو که مرد در بالا قرار گرفته می تواند موجب بروز ناراحتی در زنان گردد زیرا ایجاد هر فشاری بر سینه ها و شکم دردناک است. بنابراین می توانید از وضعیت هایی استفاده کنید که فشار کمتری بر روی سینه و شکم وارد بیاورند. قرار گرفتن در وضعیت پهلو، وضعیت بهتری برای این دوره از بارداری است.

در این دوره، حرکت جنین نیز می تواند موجب کاهش میل جنسی در بعضی از خانم ها گردد. بسیاری از خانم ها، با احساس حرکت جنین در طی فعالیت جنسی احساس گناه کرده و تصور می کنند جنین در حال مشاهده آنهاست. در حالی که این نگرانی کاملا بی مورد است.

۳- سه ماهه سوم بارداری: مشکلات گوارشی و سوزش سردل، اغلب، موجب آزار خانم باردار می شود و اگر هنگام نزدیکی زیر همسر قرار گیرد، مشکل شدیدتر می شود. این حالت می تواند با نزدیکی از پهلو که به انرژی کمتری احتیاج دارد، برطرف شود. رحم نیز ممکن است به دنبال نزدیکی دچار انقباضی مداوم و طولانی مدت گردد (به ویژه اگر ارگاسم، یک دقیقه یا بیشتر طول بکشد). برای بعضی از زنان، این احساس خوشایند و لذت بخش است و برای برخی دیگر موجب بروز ترس و وحشت می شود زیرا نگرانند که اکسیژن به جنین نرسد یا او در طی انقباضات رحم صدمه ببیند، در حالی که این ترس، بیهوده است و نباید نگران بود. بنابراین، خانم باید به محض احساس فشار و انقباض رحم، به پهلوی چپ دراز کشیده و مدتی استراحت کند.

در این دوران، فاز بازگشت پس از ارگاسم نیز ناقص است و احساس برانگیختگی در زن، ادامه می یابد. بنابراین، مدت معاشقه پس از آمیزش را کمی طولانی تر کنید تا این مدت به خوبی طی شود. بسیاری از زنان، از عدم ارضای جنسی در طی نزدیکی یا ارگاسم شکایت دارند. این حالت نیز طبیعی است. فقط می‌توانید در صورت تمایل، مدت معاشقه پیش از آمیزش را کمی طولانی تر کنید. بازگشت احساس خستگی در سه ماهه سوم بارداری برای بسیاری از زنان آزاردهنده است (به دلیل کمبود خواب و تحمل وزن زیاد شکم). به محض احساس خستگی در خانم، وضعیت‌تان را تغییر دهید و یا اینکه خانم به پهلوی چپ خوابیده و استراحت کند. ماساژ کمر، علاوه بر کاهش درد و گرفتگی می تواند خوشایند باشد و ارتباط شما را با همسرتان حفظ کند.

در باره نویسنده / 

مدیروبسایت

مطالب مرتبط

تازه ترین مطالب

  • خونریزی شدید دوران قاعدگی یا منوراژی؛ علائم، علل ایجاد و درمان

    میزان طبیعی از دست دادن خون در یک قاعدگی طبیعی ۶۰ میلی لیتر می باشد از دست دادن خون بیش از  ۸۰ میلی لیتر در یک قاعدگی با طول مدت طبیعی و یا قاعدگی طولانی مدت(بیش از۷روز)به عنوان خونریزی بیش از حد و یا منوراژی شمرده می شود.

  • روشهای سالم افزایش وزن

    اکثر افراد به اشخاصی که می خواهند وزن اضافه کنند، غبطه می خورند چون تعداد افرادی که  دچار اضافه وزن هستند بیشتر بوده و برای این افراد پرهیزات غذایی بسیار دشوار می باشد.

  • تهوع و استفراغ بارداری و راههای درمان آن

    بروز تهوع خفیف تا شدید که گاهی با استفراغ همراه است،در سه ماهه اول بارداری غیرطبیعی نیست.تقریبا ۵۰%زنان در طی دوران بارداری این علائم را تجربه می کنند. تهوع ممکن است در هر زمانی از روز اتفاق بیفتد اما صبح ها شایع تر بوده و به همین علت عارضه صبح گاهی نامیده می شود