تغذیه, رژیم غذایی, ویژه

به دنبال راهکار لاغر شدن هستید؟ کلید جادویی لاغری در بدنتان را بشناسید!

9
image_pdfimage_print

دوست دارید تا در بدن تان کلیدی وجود داشته باشد که به محض فعال کردن آن چند کیلو وزن از دست دهید و چربی‌هایتان بسوزد؟ مطمئنا هر فردی که حتی یک بار مجبور به رژیم گرفتن و پیدا کردن راهکار لاغر شدن شده باشد جوابش قطعا “بله” خواهد بود. اگر این کلید جادویی تنظیم یکی از هورمون های بدن توسط افزایش تولید یک آنزیم کمتر شناخته شده که هم اکنون نیز در بدن شما تولید می شود باشد چطور؟ ما این کلید جادویی را در نت‌نوشت به شما معرفی خواهیم کرد!

این آنزیم طبیعی که hormone sensitive lipase (HSL) نام دارد مسئول تجزیه چربی های بدن هستند و سرعت سوختن چربی های بدن را تعیین می کند. هدف ما این است که تولید آنزیم HSL را در بالاترین سطح برای سوزاندن چربی ها و هورمون انسولین که مسئول ذخیره چربی است در سطح پایین قرار بگیرند. اگر میزان این هورمون و آنزیم در حالت بهینه نباشد قوی ترین رژیم ها و حتی مکمل های چربی سوزی نمی توانند کاری برای شما بکنند.

به عبارت ساده تر ما می‌خواهیم کاری کنیم که بدن شما در هنگام تمرینات خاص و برنامه های غذایی برنامه ریزی شده بالاترین سطح HSL را تولید کند بدون این که نیاز به هیچ دارو یا مکملی داشته باشد. اگر به دنبال راهکار لاغر شدن هستید با ما در ادامه همراه باشید.

چند ترفند و راهکار لاغر شدن برای افزایش سوخت و ساز بدن و تولید آنزیم HSL

۱ – روزه گرفتن متناوب:

مانتراهای محبوب “هرگز از غذا صرفنظر نکنید” و “۶ وعده در روز غذا بخورید” دیگر منسوخ شده اند و روزه داری مقطعی و دوره ای جای خود را در میان مردم باز کرده است. روزه گرفتن باعث می شود تا روند سوخت و ساز بدن تغییر کند و در همین زمان کلید جادویی HSL برای چربی سوزی شروع به کار کند. گذشته از افزایش طول عمر و کاهش التهابات و عفونت های بدن، روزه داری موجب سوختن چربی ها بدون محدودیت کالری شماری می شود.

در طی فاز روزه داری هورمون رشد (GH) افزایش می یابد و در همین زمان هورمون انسولین کم می شود (هورمون انسولین مسئول ذخیره چربی های بدن در زمانی است که میزان آن ها بیشتر از میزان سوختن آن هاست).

وقتی این محیط فراهم می شود HSL کار خود را شروع می کند و به سلول های بدن اجازه می دهد تا چربی های ذخیره را برای سوزاندن و تولید انرژی رها کنند و این یعنی افزایش سوخت و ساز بدن!

تحریک تولید HSL کلید جادویی لاغری است!
توجه داشته باشید که متدهای مختلفی برای این روش (روزه داری متناوب) وجود دارد و باید با آزمون و خطا متد مناسب برای بدن تان را پیدا کنید.

متدهای محبوب شامل این موارد است:

حذف صبحانه: در این روش شما وعده صبحانه را حذف می کنید و اولین وعده غذایی تان را به عنوان نهار در ساعت ۱۲ یا ۱ ظهر میل می کنید.

سپس به حالت روزه باقی مانده و وعده بعدی غذایی را ساعت ۷ یا ۸ شب میل کرده و تا نهار روز بعد روزه می مانید.

روزه جایگزین: در این روش یک روز کامل را روزه می گیرید ولی فقط می توانید تا ۵۰۰ کالری غذا بخورید. سپس روز بعد کاملا آزادید و روز بعد را روزه می گیرید. یعنی یک روز در میان!

توجه داشته باشید که هر بدن دارای ساختار متفاوتی است و باید روزه با توجه به نیاز های بدن هر فرد برنامه ریزی شود.

تمرینات اینتروال

۲ – تمرینات اینتروال (HIIT)
با قاطعیت می توان گفت که تمرینات اینتروال بهترین راه برای سوزاندن چربی ها در کمترین زمان ممکن و راهکار لاغر شدن است.

تمرینات اینتروال، تمریناتی با شدت بالا (مثلا دو سرعت) همراه با دوره های استراحت کوتاه و از همه مهم تر ۱۵ الی ۳۰ دقیقه ورزش کردن است. یعنی شما با روزی ۱۵ الی ۳۰ دقیقه تمرین اینتروال می توانید حداکثر چربی سوزی را داشته باشید.

علاوه بر اینکه زمان کمتری را در باشگاه می گذرانید با این تمرینات بیشتر از هر روش دیگری لاغر خواهید شد. تمرینات اینتروال می تواند دویدن، دوچرخه سواری، شنا و … باشد. فقط نکته مهم در این تمرینات این است که در مرحله تمرین با حداکثر شدت باید تمام تلاش خود را بکنید. گرم کردن و سرد کردن بدن در ابتدا و انتهای تمرینات، تغذیه صحیح و … را فراموش نکنید.

۳ – ایستادن

شاید تعجب کنید اما ایستادن در بیشتر ساعات روز به جای نشستن و بی تحرکی باعث تحریک HSL همان کلید جادویی لاغری در بدن می شود.

علت این امر این است که در حالت بی تحرکی تولید HSL به کمترین میزان ممکن می رسد در حالی که زمانی که عضلات بدن منقبض می شوند حتی اگر این انقباض اعمال ساده و روزمره ای مانند ایستادن و راه رفتن باشد میزان HSL افزایش می یابد. به همین سادگی!

فراموش نکنید که قبل از انجام این تکنیک‌ها و راهکار لاغر شدن حتما با پزشک خود مشورت کنید. به عنوان مثال اگر دچار بیماری قلبی هستید تمرینات اینتروال ممکن است برای شما مضر باشد. همچنین رژیم های روزه داری ممکن است برای همه مناسب نباشد. اما در صورت اطمینان از سلامتی بدن می توانید حتی اگر مبتدی هستید این تکنیک ها را اجرا کنید و به نتیجه دلخواه برسید. فراموش نکنید که تغذیه صحیح و مناسب (نه پرخوری و نه کم خوری) اولین گام برای رسیدن به اندام ایده آل است.

در باره نویسنده / 

مدیروبسایت

مطالب مرتبط

تازه ترین مطالب

  • خونریزی شدید دوران قاعدگی یا منوراژی؛ علائم، علل ایجاد و درمان

    میزان طبیعی از دست دادن خون در یک قاعدگی طبیعی ۶۰ میلی لیتر می باشد از دست دادن خون بیش از  ۸۰ میلی لیتر در یک قاعدگی با طول مدت طبیعی و یا قاعدگی طولانی مدت(بیش از۷روز)به عنوان خونریزی بیش از حد و یا منوراژی شمرده می شود.

  • روشهای سالم افزایش وزن

    اکثر افراد به اشخاصی که می خواهند وزن اضافه کنند، غبطه می خورند چون تعداد افرادی که  دچار اضافه وزن هستند بیشتر بوده و برای این افراد پرهیزات غذایی بسیار دشوار می باشد.

  • تهوع و استفراغ بارداری و راههای درمان آن

    بروز تهوع خفیف تا شدید که گاهی با استفراغ همراه است،در سه ماهه اول بارداری غیرطبیعی نیست.تقریبا ۵۰%زنان در طی دوران بارداری این علائم را تجربه می کنند. تهوع ممکن است در هر زمانی از روز اتفاق بیفتد اما صبح ها شایع تر بوده و به همین علت عارضه صبح گاهی نامیده می شود